Kwas hialuronowy w Medycynie Estetycznej
Kwas hialuronowy – to glikozoaminoglikan ( rodzaj polisaharydu), który występuje we wszystkich żywych organizmach. Nazwa kwasu pochodzi od dwóch słów – greckiego „hylos” ( szkło) i cukru urynowego występującego w kwasie. Występuje on u wszystkich żywych organizmów i należy do najliczniejszych związków mających identyczną budowę chemiczną u bakterii jak i u człowieka. Kwas ten znajduje się w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, ciele szklistym oka, jądrze krążków międzykręgowych, sznurze pępowinowym. Wiąże wodę w organizmie. Jeden gram kwasu kwasu hialuronowego może związać ok 6 litrów wody. Posiada również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także pełni funkcję nośnika, tj substancji ułatwiającej wprowadzenie innych związków w głąb skóry. Kwas hialuronowy jako glikozaminoglikan łączący włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Znajduje się w całym ciele, wypełnia on przestrzeń międzykomórkową, a w skórze stanowi ponad 50%. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co zapewnia jej sprężystość i brak zmarszczek, dlatego dzieci mają tak delikatną i gładką skórę. Z wiekiem ilość kwasu maleje. W późniejszym czasie skóra człowieka się starzeje, traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki. Po 40 roku życia ilość ta zmniejsza się o połowę. Kwasu hialuronowego ubywa, w związku z czym skóra wiotczeje, traci sprężystość i przybywa nam zmarszczek. Jeżeli ilość tego składnika obniża się to objawy starzenia stają się coraz bardziej widoczne.
Działanie kwasu hialuronowego to:
- nawilżenie skóry
- wzrost jej elastyczności
- zmniejszenie szorstkości skóry
- osłona warstwy rogowej naskórka przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz
- zmniejszenie podrażnienia skóry i przyśpieszenie gojenia się naskórka
- wzmacnianie wewnętrznych warstw skóry
- ułatwia transport składników odżywczych oraz usuwa toksyczne substancji wewnątrz skóry
- opóźnianie proces starzenia skóry
- dodaje koloru i blasku skórze
Pierwszy preparatem zawierającym kwas hialuronowy, który był przeznaczony dla ludzi był to Healon, ukazał się w 1980 roku. Ochraniał rogówkę oka po zabiegach z powodu zaćmy. Do dnia dzisiejszego kwas hialuronowy ma zastosowanie w ortopedii, okulistyce, dermatologii, chirurgii. Dużą popularnością cieszą się płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu , które zawierają hialuranian sodu, łagodzące podrażnienia oka.
W zabiegach medycyny estetycznej kwas hialuronowy zadebiutował w 1996 roku. Stosowanie tego kwasu jako wypełniacza daje bezpieczeństwo stosowania oraz bardzo dobre efekty estetyczne i trwałość produktu. Kwas hialuronowy ma większą zgodność biologiczną w stosunku do innych wypełniaczy, dlatego po zabiegach z jego użyciem rzadko występują reakcje uczuleniowe.
Kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej jest uzyskiwany na drodze biosyntezy i może być nieusieciowany lub stabilizowany . Oznacza to, że cząsteczki kwasu ulegają biodegradacji po okresie ok 10 miesięcy. Produkt uzyskiwany syntetycznie różni się od naturalnego kwasu mniej niż 1%, co zapewnia duże bezpieczeństwo jego stosowania.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy używa się w zabiegach medycznych, które zwiększają objętość ust, policzków , powodują likwidację i zmniejszenia zmarszczek między brwiami, nad czołem, wokół ust, fałdów wargowo-nosowych, pozwalają na modelowanie twarzy tj uniesienie brwi, korekta nosa, konturu ust, płatków uszu.
Poprawia on również nawilżenie skóry. Ma on również zastosowanie do zabiegów modelowania ciała tj powiększenia ud i łydek, pośladków, kształtowania mięśni ramion i klatki piersiowej .
Rezultaty stosowania kwasu są natychmiastowe. Bezpośrednio po zabiegu może jednak powstać obrzęk, który utrzymuje się 2-3 dni, dlatego efekt zabiegu należy oceniać po tym okresie.
Kwas jest stopniowo rozkładany przez enzym hialuronidazę w ciągu 6-12 miesięcy, dlatego też większość pacjentów decyduje się na ponowną aplikacje po tym czasie . Długość tego okresu jest uzależniona od miejsca aplikacji, trybu życia pacjenta, mimiki, wieku oraz rodzaju skóry .
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nie wymagają próby uczuleniowej. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby układu odpornościowego , ciąża, karmienie piersią, choroby skóry, opryszczka, nadwrażliwość skóry. Nie można zabiegów tych wykonywać w połączeniu z peelingami i zabiegami laserowymi..
Przed wykonaniem zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego konieczna jest konsultacja lekarska. W trakcie badania określa się zakres korekcji bruzd i zmarszczek oraz ustala się objętość wypełniacza.
Kwas hialuronowy wprowadza się bezpośrednio w głąb skóry w miejscach występowania głębokich bruzd, fałdów lub zmarszczek.. Bezpośrednio po zabiegu następuje uniesienie i wygładzenie skóry. Pełna korekcja następuje po kilku dniach po zabiegu w następstwie gromadzenia się wody wokół cząstek kwasu hialuronowego. Po zabiegu należy rozmasować miejsca wstrzyknięcia w celu równomiernego rozprowadzenia preparatu.
Powikłania po zabiegu są sporadyczne. Mogą pojawić się niewielkie siniaczki, które znikają same po kilku dniach. Nie zaleca się szczególnego postępowania po zabiegu.
Najczęstsze preparaty stosowane w medycynie estetycznej to Revanesse, Juvederm, Surgiderm, Restylane.
Kwas hialuronowy ma również zastosowanie w kosmetyce z powodu właściwości higroskopijnych. Kosmetyk z kwasem hialuronowym dobrze nawilża skórę, wygładza ją, chroni przez wysuszeniem, wzmacnia właściwości ochronne. Ponadto ma właściwości oksydacyjne. Jednakże nawet najlepszy krem nie zastąpi zabiegu medycyny estetycznej. Cząsteczki kwasu hialuronowego zamknięte w kosmetyce docierają do wierzchnich warstw skóry, igła dociera głębiej.
Najlepsze rezultaty zabiegów uzyskuje się wykorzystując techniki łączone. Polegają one na łączeniu zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, uzupełnienie podaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym, zastosowanie mezoterapii, peelingów chemicznych, laserów oraz zabiegów kosmetycznych.
San-Med Hair Transplant to profesjonalne miejsce, gdzie wykonywane są najnowocześniejsze zabiegi chirurgii odtwórczej włosów. Przeszczep włosów metodami FUT, FUE, BHT.
OPINIE
"Chciałam podzielić się swoimi wrażeniami z zabiegu u dr Sandelewskiego. Miałam wykonany zabieg plastyki powiek górnych. Dr Sandelewski i cały jego zespół sprawił na mnie super wrażenie. Sam zabieg doktor wykonał szybko i bezboleśnie. Jestem już 3 miesiące i po zabiegu i efekt jest taki, jaki chciałam osiągnąć. Polecam"
Iwona z Bielska- Białej.