ESTE Uroda ESTE Uroda ESTE Uroda

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy – to glikozoaminoglikan ( rodzaj polisaharydu), który występuje we wszystkich żywych organizmach. Nazwa kwasu pochodzi od dwóch słów – greckiego „hylos” ( szkło) i cukru urynowego występującego w kwasie. Kwas ten występuje u wszystkich żywych organizmów i należy do najliczniejszych związków mających identyczną budowę chemiczną u bakterii jak i u człowieka. Znajduje się on w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, ciele szklistym oka, jądrze krążków międzykręgowych, sznurze pępowinowym. Kwas ten wiąże wodę w organizmie. Jeden gram kwasu kwasu hialuronowego może związać ok 6 litrów wody. Kwas ten posiada również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także pełni funkcję nośnika, tj substancji ułatwiającej wprowadzenie innych związków w głąb skóry.

Kwas hialuronowy jako glikozaminoglikan łączący włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej Znajduje się w całym ciele, wypełnia on przestrzeń międzykomórkową, a w skórze stanowi ponad 50%. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co zapewnia jej sprężystość i brak zmarszczek, dlatego dzieci mają tak delikatną
i gładką skórę. Z wiekiem ilość kwasu maleje. W późniejszym czasie skóra człowieka się starzeje, traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki. Po 40 roku życia ilość ta zmniejsza się o połowę. Kwasu hialuronowego ubywa, a nasza skóra wiotczeje, traci sprężystość i przybywa nam zmarszczek. Objawy starzenia stają się coraz bardziej widoczne, jeżeli ilość tego składnika obniża się.

Działanie kwasu hialuronowego to:
– nawilżenie skóry
– wzrost jej elastyczności
– zmniejszenie szorstkości skóry
– osłona warstwy rogowej naskórka przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz
– zmniejszenie podrażnienia skóry i przyśpieszenie gojenia się naskórka
– wzmacnianie wewnętrznych warstw skóry
– ułatwia transport składników odżywczych oraz usuwa toksyczne substancji wewnątrz skóry
– opóźnianie proces starzenia skóry
– dodaje koloru i blasku skórze

Pierwszy preparat zawierający kwas hialuronowy przeznaczony dla ludzi ukazał się w 1980 roku, był to Healon, który ochraniał rogówkę oka po zabiegach z powodu zaćmy. Do dnia dzisiejszego kwas hialuronowy ma zastosowanie w ortopedii, okulistyce, dermatologii, chirurgii. Dużą popularnością cieszą się płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu , które zawierają hialuranian sodu, łagodzące podrażnienia oka.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy zadebiutował w 1996 roku. Stosowanie tego kwasu jako wypełniacza daje bezpieczeństwo stosowania oraz bardzo dobre efekty estetyczne i trwałość produktu. Kwas ten ma większą zgodność biologiczną w stosunku do innych wypełniaczy, dlatego po zabiegach z jego użyciem rzadko występują reakcje uczuleniowe.
Kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej jest uzyskiwany na drodze biosyntezy i może być nieusieciowany lub stabilizowany . Oznacza to, że cząsteczki kwasu ulegają biodegradacji po okresie ok 10 miesięcy. Produkt uzyskiwany syntetycznie różni się od naturalnego kwasu mniej niż 1%, co zapewnia duże bezpieczeństwo jego stosowania.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego zwiększają objętość ust, policzków , powodują likwidację i zmniejszenia zmarszczek między brwiami, nad czołem, wokół ust, fałdów wargowo-nosowych, pozwalają na modelowanie twarzy tj uniesienie brwi, korekta nosa, konturu ust, płatków uszu.
Kwas hialuronowy również poprawia nawilżenie skóry. Ma on również zastosowanie do zabiegów modelowania ciała tj powiększenia ud i łydek, pośladków, kształtowania mięśni ramion i klatki piersiowej .

Rezultaty stosowania kwasu są natychmiastowe. Po zabiegu może jednak powstać obrzęk, który utrzymuje się 2-3 dni, dlatego efekt zabiegu należy oceniać po tym okresie.
Kwas jest stopniowo rozkładany przez enzym hialuronidazę w ciągu 6-12 miesięcy, dlatego też większość pacjentów decyduje się na ponowną aplikacje po tym czasie . Długość tego okresu jest uzależniona od miejsca aplikacji, trybu życia pacjenta, mimiki, wieku oraz rodzaju skóry .

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego nie wymagają próby uczuleniowej. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby układu odpornościowego , ciąża, karmienie piersią, choroby skóry, opryszczka, nadwrażliwość skóry. Nie można zabiegów tych wykonywać w połączeniu z peelingami i zabiegami laserowymi.
Przed wykonaniem zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego konieczna jest konsultacja lekarska. W trakcie badania określa się zakres korekcji bruzd i zmarszczek oraz ustala się objętość wypełniacza. Przed zabiegiem najczęściej stosowany jest krem znieczulający EMLA., który jest nakładany na skórę na ok 30 minut. Powiększenie ust kwasem hialuronowym wykonywane jest po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia tzw. stomatologicznego.
Kwas hialuronowy wprowadza się bezpośrednio w głąb skóry w miejscach występowania głębokich bruzd, fałdów lub zmarszczek.. Bezpośrednio po zabiegu następuje uniesienie i wygładzenie skóry. Pełna korekcja następuje po kilku dniach po zabiegu w następstwie gromadzenia się wody wokół cząstek kwasu hialuronowego. Po zabiegu należy rozmasować miejsca wstrzyknięcia w celu równomiernego rozprowadzenia preparatu.
Powikłania po zabiegu są sporadyczne. Mogą pojawić się niewielkie siniaczki, które znikają same po kilku dniach. Nie zaleca się szczególnego postępowania po zabiegu.

Najczęstsze preparaty stosowane w medycynie estetycznej to Teosyal, Restylane, Juvederm,

Kwas hialuronowy ma również zastosowanie w kosmetyce z powodu właściwości higroskopijnych. Kosmetyk z kwasem hialuronowym dobrze nawilża skórę, wygładza ją, chroni przez wysuszeniem, wzmacnia właściwości ochronne. Ponadto ma właściwości oksydacyjne. Jednakże nawet najlepszy krem nie zastąpi zabiegu medycyny estetycznej. Cząsteczki kwasu hialuronowego zamknięte w kosmetyce docierają do wierzchnich warstw skóry, igła dociera głębiej.
Najlepsze rezultaty zabiegów uzyskuje się wykorzystując techniki łączone. Polegają one na łączeniu zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, uzupełnienie podaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym, zastosowanie mezoterapii, peelingów chemicznych, laserów oraz zabiegów kosmetycznych.

Comments are closed.


SAN-MED

San-Med Hair Transplant to profesjonalne miejsce, gdzie wykonywane są najnowocześniejsze zabiegi chirurgii odtwórczej włosów. Przeszczep włosów metodami FUT, FUE, BHT.

more

OPINIE

"Chciałam podzielić się swoimi wrażeniami z zabiegu u dr Sandelewskiego. Miałam wykonany zabieg plastyki powiek górnych. Dr Sandelewski i cały jego zespół sprawił na mnie super wrażenie. Sam zabieg doktor wykonał szybko i bezboleśnie. Jestem już 3 miesiące i po zabiegu i efekt jest taki, jaki chciałam osiągnąć. Polecam"

Iwona z Bielska- Białej.

more

WYŚLIJ ZAPYTANIE